Endüstriyel Temizlik Nedir

Endüstriyel Temizlik Nedir

Fabrika ve sanayi gibi birçok şirketin aksatmadan aktif bir halde, işlerini yürütebilmesi için yapılan temizliğe Endüstriyel temizlik denmektedir. Sanayi ve fabrikalardaki makine sistemlerinde kirler meydana gelmektedir. Bu kirlerin giderilmesi adına endüstriyel temizliğe ihtiyaç duyulur. Gıda, sağlık ve buna benzer birçok sektör Endüstriyel temizliğe ihtiyaç duyar.

Endüstriyel temizlik yapılmadan önce belli başlı ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Bu ekipmanlar ile önce temizlenecek olan bölgeler dezenfekte edilir. Endüstriyel temizlik tam otomatik sistemli makineler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Tam otomatik sistemli makinalar lekeleri ve çıkarılması güç olan kirleri ortadan kaldırmaktadır. Endüstriyel temizlik iki aşamadan oluşmaktadır. Bu iki aşama, mekanik ve kimyasal temizlik aşamalarıdır. Endüstriyel temizlik de mekanik temizlik, kürek, su püskürtmeli makine, pinçe, çekiç, gibi el aletleri ile gerçekleştirilir. Kimyasal temizlikte ise çözücü özelliklerine sahip belli başlı kimyasal maddeler kullanılır. Bu kimyasal maddelerin çözücü özelliğinden yararlanılarak Endüstriyel temizlik gerçekleşir.

Peki, endüstriyel temizlik hangi alanlarda gereklidir?

⦁ Enerji tesislerinin üretim kısmında oldukça fazla birikinti meydana gelir. Bu birikintiler kirlilik oluşumunu arttırır. Bu nedenle enerji tesislerinin üretim kısmında Endüstriyel temizlik oldukça gereklidir.
⦁ Fabrikalardaki üretimlerin sonucunda atıklar meydana gelir. Bu atıkların temizliğinde Endüstriyel temizliğe ihtiyaç duyulur.
⦁ Depolama sistemlerinde gerçekleşen birikin ve korozyonlarda da Endüstriyel temizliğe ihtiyaç duyulur.

Endüstriyel temizliğin temizlik aşaması nasıl gerçekleşmektedir?

Zaman içerisinde zeminlerde birikintiler ve kirler baş gösterir. Bu kirlerin temizlenmesi adına hijyen kurallarına uyularak dezenfekte işlemleri gerçekleştirilir. Yapılacak temizlik makine sistemlerine zarar verecek şekilde ise o temizlik şekli kesinlike tercih edilmemektedir. Bu nedenle makine sistemleri temizlenirken oldukça dikkatli davranılır. Aynı şekilde malzemelerin yapısına zarar verebilecek temizlik şekillerinden de uzak durulmaktadır. Bu nedenl malzemeler büyük bir titizlik ve itina ile temizlenir. Sanayi, fabrika, atölye ve pekçok endüstriyel alanlarda uygulanan Endüstriyel temizlik, malzemelere zarar vermeden titizlikle yapılmaktadır.

Endüstriyel temizliğin en büyük faydası iş verimliliğini büyük oranda artırmasıdır. Endüstriyel temizlikten sonra iş adına kolaylık sağlanır ve verimlilik artar. Yeterli altyapı sağlanmış ve bu iş adına uzman kişiler seçilmiş ise Endüstriyel temizlik, çok kısa süre içerisinde gerçekleşir. Endüstriyel alanlarda hizmet veren firmalar dezenfeksiyona oldukça fazla önem vermektedir. Bunun için ise Endüstriyel temizliği başvurmaktadır.

Endüstriyel temizliğe başvurarak zamanla kirlenen ve birikintiler oluşan işyeri dezenfekte edilir. Ayrıca kirlerin üremesine neden olacak olan risk faktörü de bertaraf edilir. Bu şekilde işyerinizi hijyen kuralları çerçevesinde yürümüş olur, iş verimliliği arttırırsınız. Endüstriyel temizlik belli aralıklar ile yapılmalıdır. Hem hijyenik açıdan hem de maliyet açısından Endüstriyel temizlik, en akıllıca yoldur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir