Otel Temizlik Nasıl Yapılır

Otel Temizlik Nasıl Yapılır

Temizlik diye bahsedilen kavram bir yüzeyin üzerinden kir ve yabancı maddelerin uzaklaştırılması durumudur. Yabancı madde olarak nitelendirilen şey ise metaryalin görüntüsünü bozan zararlı maddelerdir.

Temizlik, yüzeyin koruması, miktarların temizlenmesi, güzelliği ve kullanma koşullarının iyileştirilmesidir.

Otel Temizlik Nasıl Yapılır

Otel odasının temizliğinide izlenen sıra;
⦁ Yerlerin süpürümesi, toz alma,
⦁ Yatakların yapımı,
⦁ Banyonun temizliği
şeklinde sıralandırılabilir. Otel, temizlik konusunda oldukça titiz olmalıdır. Otelde temizliğe başlayacak olan kat görevlisinin bu temizliğe başlamadan önce dikkat etmesi gereken belli başl hususlar mevcuttur. Bunları özetle şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Minimum yarım günlük temizlik malzemesi temizlik arabasına konulmalıdır
2. Ortada farklı bir durum yoksa kat görevlisi, temizliğe önce boş odalardan başlamalıdır.
3. Kat görevlisi odaya girmeden önce mutlaka kapıyı çalması gerekir. Bununla birlike oda anahtarı kapıyı çalmak için bir araç olarak kullanılmamalı.
4. Temizlik için kullanılacak olan malzemeler kat temizlik arabasına konulmalı ve kat temizilik arabası odanın kapısına kadar getirilmelidir.
5. Temizlik için odaya girildikten sonra yapılması gereken ilk şey kesinlikle odayı havalandırmak olmalı. Bunun için pencereleri yada havalandırma sistemi kullanılabilir.
6. Müşteriler odada herhangi birşey unutmuş olabilir. Bu hususta önce müşterilerin birşey unutup unutmadığı kontrol edilmelidir. Eğer unutulan bir eşya varsa hemen kat şefine haber verilmelidir.
7. Odada herhangi bir arıza olup olmadığına dair gerekli kontroller yapılmalı ve eğer bir arıza mevcut ise kat şefine bildirilmelidir.
8. Odada bulunan bütün küller çöp kovasına boşaltılmalı
9. Yatakta bulunan kullanılmış çarşaf toplanarak kat arabasında bulunan kirli çamaşır torbasına atılmalı ve kat arabasında yeni ve temiz çarşaf çıkarılarak serilmelidir.
10. Bu hazırlık evresinden sonra artık yatak yapımına başlanabilir.
11. Yatak yapımında standart sıralama uygulamaya konursa kat görevlisi yatak yaparken fazla zaman öldürür.
12. Standart yatak yapımında, önce alt çarşaf serilir, sonra köşe zarflar düzeltileri ve üst çarşaf, battaniye serilir. En sonunda ise yatak kenarlarının sıkıştırılması gerekir.

Otel temizlik, konusunda söz ettiğimiz bu hususlar oldukça önemlidir. Kat görevlisi yukarıda bahsettiğimiz hususları yerine getirdikten sonra klasik temizlik biçimine geçilir. Kat görevlisinin baştan savma yapacağı temizlik müşterilerin dikkatini çeker ve bu hususta tatsız olaylar yaşanabilir. Bu nedenle kat görevlilerin belkide en dikkat etmesi gereken konu otel temizlik konusudur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir